Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olmuştur. Korkutucu ve tatsız problem haline geldiği için kendimiz için basit görmemeliyiz.

Günümüzde baş dönmesinin çeşitli nedenleri vardır. Baş dönmesi nedenleri kulak ağrısı, ani hava değişimi, bazı göz hastalıkları, kalp hastalıkları, kansızlık, düşük ya da yüksek tansiyon. gibi nedenlerden kaynaklanabilir .Kulak hastalıklarında baş dönmesinin çok çabuk geçtiği gözlenmiş.  Göz hareketlerinde hangi kulakta problem var öğrenebiliriz. Genelde baş dönmesinin açlığa bağlı olarak kan şekerinin düşmesinden dolayı diye düşünülür. Baş dönmesi bir hastalık olarak görülmese de başka bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle bir vuruk sonucu kafatasında meydana gelen olaylar  zedelenme sonucu baş dönmesine neden olmaktadır.

Baş dönmesi kişide dengesizliğe, ayakta durmakta zorlanmaya, ayağının altından yer kayıyor gibi hisseder. Kulak hastalarındaki baş dönmesinde kulaklarda çınlama ve işitme kaybı olabilir. Ayrıca baş dönmelerinde uyuşukluk, göz hareketlerinde anormallik, mide bulantısı, kusma, kulakta basınç hissi oluşturabilir. Bazı kişilerde baş dönmesi kişiyi yatağa düşürerek gözlerini dahi açamayacak duruma gelebilir. Baş dönmesi durduk yere de gelişebilir ya da belli bir harekete bağlı olarak da gelişebilir. Ve baş dönmesinin ne kadar kısa ne kadar uzun sürdüğü de çok önemlidir. Baş dönmesiyle beraberinde birçok hastalık getirebilir. Beyin hastalıkları, sara hastalığı ve bazı ruh hastalıklarının da belirtisi olabilir. Baş dönmesinde yaşanılan süre çok önemli olduğu için süresi bilinmelidir. Günler boyu da  sık sık yaşanan baş dönmesi haftalarca da kişiye göre değişir. Şiddetli yaşanan baş dönmelerinde hastanede yatarak da tedavisi yapılabilir. Bu yüzden dikkat etmeliyiz.

Birçok hastalığın belirtisi de olduğu gibi bir hastalığa da neden olmayabilir. Bu durum sık sık yaşanmaması ya da zor bir hal almadan erken teşhis için doktora gitmeliyiz.

Baş Dönmesi Nedenleri
Baş Dönmesi Nedenleri
Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here