Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeklerin cildi kadar hoş ve güzel bir başka şey olmadığını herkes tarafından bilinmektedir çünkü okşamak ve sevmelere doyulmadığı durumları insanlar yaşamaktadır.
Ancak bu taze ve hassas vücut korunması gerekmektedir.

Bebek Ciltlerinin durumu

Bebeklerin cildi hassas ve yumuşak  olduğu kadar da dayanıklı olduğu görülmektedir. Vücudun en büyük organlarından olan cilt bedenimizi ciddi anlamda bir koruyucu olarak bilinmektedir. Yaşam boyu cilt mitoz bölünme olayları ile yenilenmektedir.

Bebeklerin yeni doğduğu günlerde bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan dolayı kızarıklıklar ve ya başka cilt sorunları görülmektedir ama korkulacak bir durum oluşmamaktadır. Gün geçtikçe cilt dolgunlaşıp pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır.

Cilt bakımı

Yeni doğan bebeğin cildi korunmalıdır bunun için ise nemlendiriciler fayda sağlamaktadırlar. Saf nemlendiriciler tercih edilmektedir ihtiyaç duyulduğunda doktordan yardım alınmaktadır.

Bebekte cilt ürünleri kullanırken bir tek ürün kullanılmaktadır. Aksi halde cilt değişik bileşenlere maruz kalmaktadır buda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Yeni bebek güneşin zararlı ışınlarından da korunmaktadır. Cilt hassas olduğundan dolayı az bir güneşte bile cilt yanığı olmaktadır.

Güneşten korumak için Çocuğun cildini kapatacak şekilde uzun kıyafetler tercih edilmektedir.
Şapka vazgeçilmez olmuştur. Günün en sıcak saatleri olan öğle vakitlerinde dışarı çıkarılmamaktadır. Çıkıldığı takdirde gölgeler tercih edilmektedir

Tırnak bakımı

Çok hassas olan tırnak bakımında ise çocukların tırnakları iki haftada bir kesilmektedir çünkü tırnaklar keskin bir haldedir kendi cildini ve yüzünü çizerek kendisine zarar verebilir.
Tırnakları keserken çocuğun uyku hali tercih edilmektedir.
Ayaklara gelince hızlı uzamazlar zaten ancak et kısmına yaklaşmamaya dikkat edilmektedir.

Sünnet

Erkek çocuğunuzda yapılması gerekler bilinmektedir hassas bölge de kızarıklıklar ve kabuklanma görülmektedir ve bu normal olduğu bilinmektedir.

Bölge temiz tutulmaktadır nem sağlayacak bir temizlik malzemesiyle hassas bir şekilde temizlenmektedir. Hassas yeri vadeli tarzı bir malzemeyle korunması sağlanmaktadır.

Bebek sünnet olmamışsa gerekli bölge hassas bir şekilde yıkanmaktadır sünnetinin geri çekilmemesine özen gösterilmektedir

 

bebeklerde cilt bakımı
bebeklerde cilt bakımı
Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here