Teknoloji çağında artmış bilgisayar ve dolayısıyla mouse kullanımı, sürekli araba kullanmak, temizlikte sürekli aynı şekilde bez sıkmak, yani el ve el bileğini sürekli olarak aynı pozisyonlarda tekrarlı hareketlerde kullanmak Median nöropati olarak da adlandırılan, bilekte uyuşma, elde ağrı ve hissizlik gibi belirtiler gösteren karpal tünel sendromuna sebep olabiliyor. Karpal tünel sendromuyla ilgili merak ettiğiniz her şey yazımın devamında..

Karpal Tünel Nedir?
Karpal kemikler olarak adlandırılan el bileği kemiklerinin üzerinde bulunan ve bilek çıkıntıları arasında gerilip burayı bir oluk haline getiren bir kılıf bulunmaktadır(fleksör retinaculum). Tünelin içinden; başparmak, işaret parmağı, orta parmak, yüzük parmağının duyusunu ve başparmağın bazı hareketlerini sağlayan Median sinir ile önkoldan ele doğru uzanan 9 tendon geçer. El bileğindeki basınç artışları veya ödem buradan geçen Median siniri sıkıştırarak karpal tünel sendromuna sebep olur.

Karpal Tünel Sendromunun Sebepleri Nelerdir?
Bilgisayar kullanımı örneğinde olduğu gibi bileği aynı pozisyonda uzun süre tutma sonucu mekanik bir sebeple(marangozlar, kasaplar, fırça kullanarak boya veya resim yapanlar) oluşabileceği gibi diyabet, obezite, romatoid artrit, gut gibi birçok hastalığın sonucunda da oluşabilmektedir. Genelde orta yaşlarda ve kadınlarda daha sık görülür. Özellikle hamilelik sırasında vücuttaki sıvı tutulumunun ve ödemin artmasıyla birlikte geçici bir sinir sıkışması oluşabilmektedir.

Belirtileri: 
El ve parmaklarda uyuşukluk ve karıncalanma (özellikle başparmak, yüzük parmağı ve işaret parmağında)
Bilek, avuç içi ve kolda ağrı
Uyuşukluk ve ağrının geceleri daha çok olması
Ellerin kullanılması ile ağrının artması
Cisimleri kavramada zaaflık olması
Başparmakta güçsüzlük olması

Özellikle ağrının geceleri artması ve kişiyi uykusundan uyandırması sık görülen bir durumdur. Kişi uyandığında dışardan fark edilmemesine rağmen elinin şiştiği hissine kapılır ve karıncalanmayla birlikte uyanır. Elini hareket ettirip oynadıkça şişlik ve karıncalanma hissi azalır. Ağrı boyun ve omuza yayılabilir. Boyun fıtığıyla karıştırılmamalıdır.

Tedavisi ve Günlük Yaşam Önerileri:
Her şeyden önce bu belirtiler sizde mevcutsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Hafif ve orta dereceli ağrılarda fizyoterapist kontrolünde konservatif tedavi uygulanabilmektedir. Elektroterapi ajanları, egzersizler, kinezyolojik bantlama gibi teknikler kullanarak fizik tedaviyle iyileşme sağlanabilmektedir.
İlaç tedavisi ve fizik tedaviyle geçmeyen durumlarda cerrahi müdahalelerde bulunulabilir.

-Uyku esnasında el bileğini rahatlatacak istirahat bileklikleri kullanılabilir.
-Gün içerisinde el aynı pozisyonda ve özellikle bükülü bir biçimde tutulmamaya özen gösterilmelidir.
-Uzun süre hareketsiz kalmadan, sık molalar verilerek el bileğini oynatmak ve egzersizleri yapmak gerekir.
-Bileği zorlayacak işlerden uzak durulmalı ve parmaklara güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır.

Özellikle bilgisayar başında çalışanlar bu belirtileri göstermeseler de uzun süreli hareketsizlikten bel boyun problemleriyle karşılaşabilmektedirler. Bu yüzden yarım saatte bir kalkıp bir dolanıp hareket edip tekrar işe devam etmek en uygun olanıdır.

Sağlıklı günler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here