????????????????????????????????????
Dağ Nanesi Faydaları Nelerdir?

Dağ nanesi ya da bilimsel adıyla Calamintha birçok hastalığa iyi gelen ve aroması bilinen naneye oranla daha farklı olan bir üründür. Birçok isimle anılan bu bitki birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Dağ Nanesinin Diğer İsimleri

Dağ nanesi olarak bilinen bu bitkinin bir diğer adı da dağ miskotudur. Güzel kokusu ve aromasıyla miskotu olarak da adlandırılan bu ürün adi kalaminta ya da küçük kalaminta olarak da anılır. Değişik türleri bulunan bu bitkinin yörelere göre değişen farklı adları da vardır.

Dağ Nanesi Nasıl Bir Yapıya Sahiptir

Yarpuz olarak da bilinen bu bitki baklagillerden sayılmaktadır ve 10 ila 30 santim arasında bir boya sahiptir. Mentha adlı aromayı barındıran bu bitki halk arsında mentol olarak bilinmektedir. Çiçekleri genellikle morumsu olan bu bitkinin kökü kahverengi ve kalındır.

Dağ Nanesinin Faydaları Nelerdir

Bu bitki, dağ nanesi faydaları dahilinde bu bitkinin faydalarından bahsedecek olursak başta soğuk algınlığına iyi geldiğini ve adet düzensizliğini gidermek için kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kalp ve mide sağlığına iyi gelen bu bitki kalbi ve mideyi kuvvetlendirmesinin yanı sıra daha iyi ve düzenli çalışmalarını sağlamaktadır. Akciğerleri temizleyip solunumu kolaylaştıran ve daha ferah bir nefes almanızı sağlayan bu bitki kana taze oksijenin katılmasını da sağlamaktadır. Hazmı gidererek sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olan dağ nanesi aynı zamanda bağırsak problemlerinin çözümünde de kullanılmaktadır.

Uçucu yağ ve koku taşıma özelliği sayesinde sivrisinek gibi zararlı böceklerin kovulmasını sağlar ve ortamın daha ferah ve temiz bir havaya kavuşmasında yardımcı olur. Güçlü bir böcek kovucu olan dağ nanesi havanın temizlenmesini ve ferah bir koku oluşmasını da sağlayarak daha sağlıklı bir nefes almanıza yardımcı olarak ferahlatır.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here