Kana kırmızı rengini yani hemoglobin kaynağı olan demir eksikliği anemi hastalığına sebep olmaktadır. Sağlık Örgütlerinin yaptığı araştırmalara göre anemi hastalığına yakalanan 2 milyar insan var ve anemi hastalığı gelişmişlik seviyesi yüksek olan ülkelerde oldukça sık rastlanmaktadır.

Demir Eksikliğini yediğimiz gıdalara dikkat ederek ve doktor kontrollerini aksatmadan atlatabileceğimiz bir hastalıktır. Demir eksikliği olan bireylerin yanlış yaptığı, hayatından çıkarması gerekenler;

– Kafein içeren içecekleri tüketmeyi azaltmalı, çay içmemelidir. Çay kanı sıvılaştırarak demir emilimini büyük bir oranda azaltmaktadır.

– Daha çok kadınlarda görülen demir eksikliği ve buna bağlı olarak ortaya çıkan anemi adet kanaması sırasında büyük oranla demir kaybederler. Suna da değinmek isterim ki kadınların demir ihtiyacı erkeklere oran ile 2 katı kadardır.

– Hamilelik döneminde demir eksikliği fazlasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise anne karnında oluşumunu tamamlamaya çalışan bebek annenin vücudunda bulunan demire bolca ihtiyaç duyar.

– Sindirim sistemi organlarımızdan olan mide ve bağırsak hastalıkları demir emilimini azaltmaktadır.

– Yanlış beslenme, kontrolsüz yapılan diyetler demir eksikliğine neden olmaktadır. Sürekli sebze tüketimi sağlıklı olarak görülse de aslında o kadar da sağlıklı değil. Çünkü demir sebzelerden daha çok kırmızı et, süt ve sakatatta bulunmaktadır.

Demir eksikliği olduğuna dair şüpheleri olan bireyler bir an önce doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Demir hastalığı ve beraberinde anemi hastalığına sebep olmaktadır. Demir eksikliği vereceğiniz bir tüp kan ile belirlenebilir. Doktorun verdiği ilaçlar yardımı ile düzenli şekilde kontrollere gidilerek atlatılabilinecek bir hastalık. Doktorun verdiği ilaçların yani sıra beslenmenize dikkat ederek yani bol miktarda kırmızı et, ıspanak, pancar, patates, incir, yonca, badem tüketmelisiniz. Ancak bu besinleri pişirmek yerine çiğ tüketmeyi tercih ediniz. Çünkü pişirmek demir oranını azaltmaktadır.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here