Ergoterapi Nedir ?

Ergoterapistler, herhangi bir sağlık problemi nedeniyle vücut yapı ve işlevlerinde bozukluğu olan veya yer aldığı sosyal ya da kültürel azınlık grup nedeniyle  toplumdan dışlanmış veya katılımı kısıtlanmış tüm kişilerle çalışır.

Asıl amacı anlamlı ve amaçlı aktivitelerle kişilerin potansiyel yeteneklerini geliştirerek günlük yaşam aktivitelerine katılımını ve bu aktivitelerdeki bağımsızlığını sağlamaktır.Anlamlı ve amaçlı aktiviteler danışanın sağlık durumu, yaşı,cinsiyeti,ihtiyaçları doğrultusunda ergoterapist ve danışan ile birlikte seçilir.

Ergoterapi,  ev, okul, iş yeri, fabrika, sağlık merkezi, huzur evi, rehabilitasyon merkezi, hastane ve adli kurum gibi  kamu kuruluşları ile özel veya  gönüllü kuruluşları içeren  geniş bir yelpazede uygulama alanına sahiptir.

 

Ergoterapistler ne yapar ?

1)Bireyin ev,iş ,okul ortamlarında fonksiyonel potansiyelini değerlendirerek performansını en üst düzeye çıkarmak ve çevreye uyumunu sağlamak için önerilerde bulunur.

2)Bireylerin hastalık ve engellilik sonucu ortaya çıkan fonksiyonel sınırlılıklarını değerlendirir, günlük faaliyetlerini ve aktivitelerini sürdürecek uygulamaları yapar .

3)Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı sağlamaya yönelik yöntemler ile araç gereçleri belirler ve kullanımını öğretir.

4)Duyu algı motor bütünleşme eğitimini bu alanlarda ergoterapist uygular.

5)Kişilerin topluma katılımını etkileyen kişisel çevresel ve aktivite performansına ait engelleri değerlendirir.

6)Dışlanmış bireylerin topluma kazandırılması için gerekli değerlendirme ve rehabilitasyon işlemlerini yürütür.

 

Hilal Kartal

Hilal Kartal

Medipol Üniversitesi Ergoterapi 1. Sınıf Öğrencisi

Web Sitesi
Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here