Erken Beyazlayan Saçlar İçin Maske

Saçların beyazlaması ve dökülmesi 20’li veya 30’lu yaşlarda başlar, bireylerin kendini daha yaşlı görmelerine sebep olduğu  büyük bir endişe kaynağıdır. Sorun, genetik yatkınlık, kötü beslenme, hormonal dalgalanmalar, sigara, bakımsızlık, stres, uygun olmayan saç ürünlerinin kullanımı ve kronik soğuk algınlığı, sinüzit ve tiroid bozuklukları gibi bazı hastalıklar gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Temelde saç telleri, saçınıza doğal renk veren pigment olan az miktarda melanin yüzünden beyaz veya griye dönüşür. Melanosit aktivitesi yaşla birlikte yavaşlar ve vücut  melanin üretimini durdurur. Bu gri ve beyazlanmalar kimyasal yüklü reklendiricilerle boyamak yerine, bazı doğal yöntemleri deneyin. Buna ek olarak, sağlıklı ve besleyici öğünler yemek faydalı olabilir. B vitamini, demir, bakır ve iyot gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği bu soruna katkıda bulunabilir.

Doğal Yöntemler

1. Bektaşi üzümü:

Gri ve beyaz saçlar için en etkili doğal maske olarak her türlü saç sorununu tedavi etmek için eski zamanlardan günümüze kullanılmaktadır. Zengin bir antioksidan C vitamini kaynağı olan bu ürün, inanılmaz yaşlanma karşıtı özellikleri vardır ve saçların erken gri renklenmesini önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda saç büyümesini teşvik eder ve saç sağlığını geliştirir.

Malzemeler; 
Kurutulmuş Bektaşi üzümü – 5 ila 6 parça
Çemen – 1 yemek kaşığı
Hindistan cevizi yağı – ½ Kupa

Yapılışı;

Çemen tohumlarını toz haline getirin ve  bir kenara bırakın. Hindistan cevizi yağını ısıtın ve  Bektaşi üzümü parçalarını ekleyin, 5 ila 6 dakika kaynatın, çemen tozunu hindistan cevizinin yağına ekleyin, bir dakika kaynatın ve alevden çıkarın. Soğumasını bekleyin, yatmadan önce saç derisine ve saçlara uygulayın. Sabah hafif bir bitki şampuanı ile yıkayın.

2. Siyah Çay Maskesi

Kanseri önleme ve kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi için faydaları çok iyi bilinmektedir. Fakat aynı zamanda cilt ve saç için de büyük fayda sağlar. Antioksidanlar ve kafein içeren siyah çay, saçların büyümesini uyarır ve kılların kırılganlığını ve kırılmasını önlemek için  tellerin mukavemetini ve elastikiyetini geliştirir. Doğal bir koyu renk tonu katar ve doğal bir parlaklık kazandırır.

Malzemeler:

Siyah Çay Tozu – 2 çorba kaşığı
Tuz – 1 çay kaşığı

Yapılışı;

2 çorba kaşığı siyah çay ve 1 çay kaşığı tuzu suda 2 dakika kaynatın ve alevden alın. Soğumaya bırakın ardından saçınızı bu karşım ile yıkayın ve kurumasına izin verin, şampuanla yıkamayın, ılık su ile durulayın. En iyi sonuç için haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here