Halsizliğin Sebepleri
Halsizliğin Sebepleri

Halsizliğin Sebepleri durumu bazı zamanlar; yorgun, bitkin ve uyuşuk olmak olarak da tarif edilmektedir. Kişilerde meydana gelen halsizlik durumu bazen fiziksel bazen de psikolojik ya da zihinsel sebeplerden dolayı kaynaklanır iken; bazen de her ikisi aynı anda gözlemlenmektedir. Halsizliğin belli başlı sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

Halsizliğin Sebepleri ve Giderme Teknikleri

1- Psikolojik Nedenler: Psikolojik nedenler arasında en çok dikkat çekenler; yas tutmak, aşırı kaygılı olmak (anksiyete), ev değiştirmek, can sıkıntısı, boşanma gibi sebepler gelir. Yeme bozukluğu, alkol kullanımı ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların kullanımı da bunlar arasındadır. Gündelik yaşantıda pek çok kişinin çok sık karşılaştığı stres oranın yükselmesi ve  bir türlü stresli ortam ya da durumdan kurtulamamak da halsizliğin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Stresin yanı sıra olumsuz yaşanılan olaylar sonucu ortaya çıkan depresyon durumu da kişiyi halsiz düşüren olaylar arasındadır.

2- Metabolizma Hastalıkları: Cushing hastalığı, elektrolit, diyabet, kansızlık diğer adı ile anemi. Böbrek ve karaciğerde meydana gelen hastalıklar halsizlik sebeplerinden bir kaçıdır.

3- İlaç Kullanmak: Antidepresan haplar, steroidler, alerji, hipertansiyon ve kaygı önleyici ilaçların yanı sıra statin (kolesterolü düşüren ilaçlar). Sakinleştirici türü haplarda halsizlik sebebi olabilmektedir.

4- Kalp ve Akciğer Hastalığı: Zatüre, aritmia, astım, kronik akciğer hastalıkları, kalp kapak, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği de halsizlik yapan hastalıklar arasındadır.

5- Uyku Düzensizliği: Gece uzun süreli çalışmalar, uzun süren seyahatler, uyku apnesi, uykusuzluk hastalığı ve reflü gibi rahatsızlıklardan dolayı yaşanan uyku problemleri halsizliğe yol açmaktadır. Bunun yanı sıra düzensiz uyuma da halsizliğe yol açar. Bazı günler erken bazı günler geç yatılması dolayısı ile uyku düzensizliğini de beraberinde getirmektedir.

Halsizliğin Sebepleri Bunun sebebi düzensiz yaşamak olabileceği gibi bazı meslek gruplar da buna yol açabilir. Örneğin polis, doktor, hemşire, itfaiye çalışanları nöbet ve ani çıkan iş yoğunluklarından dolayı çalışma hayatları ve dolayısı ile uyuma saatleri de düzensizdir.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here