Hamilelikte Beslenme

Gebelikte beslenme, hem annenin hem de bebeğinin sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için hamilelikte tüketilecek besinler önem kazanmaktadır.

Hamilelik sürecinde nasıl beslenilmeli

Hamilelikte beslenme bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için oldukça önemli bir konudur. Anne karnındaki bebek annenin yedikleriyle gelişecektir. Bu nedenle anne adayı beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sağlıklı bir hamilelik için normal şartlarda, hamilelik öncesine göre ek olarak anne adayının fazladan 20 gr. protein, 20 mg. demir, 500 mg kalsiyum ve ortalama 300 kalori alması yeterlidir.

Günlük besin alımının en büyük kısmını proteinler oluşturmalıdır. Bunun içinde kırmızı ve beyaz et, yumurta en temel besinler olarak tüketilebilir. Ayrıca mevsimine uygun olarak haftada 2-3 kez balık tüketmek bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Tahıl ve kuru bakliyat tüketimine de önem verilmelidir. Fasulye, bezelye, barbunya ve mercimek gibi gıdalar bitkisel protein kaynaklarıdır.

Hamilelikte kalsiyumdan zengin beslenmenin önemi

Kalsiyum, bebeğin kemik ve dişlerinin gelişiminde gerekli bir mineraldir. Bu nedenle beslenme düzeni oluşturulurken süt ve süt ürünlerine ve kalsiyum içeren yeşil yapraklı  besinlere mutlaka yeterli yer verilmelidir. Yine C vitamini bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede etken olduğu için narenciye türü meyvelerin, lahana, karnabahar ve brüksel lahanası, brokoli gibi sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta lifli meyve ve sebze tüketimidir. Hamilelik döneminde görülen en sık şikayetler arasında kabızlık gelmektedir. Lifli gıdalar, içeriğindeki posaların fazlalığı nedeniyle kabızlığı engeller. Bu yüzden hamilelikte beslenme programına, kepekli ekmek, yulaf ezmesi, kayısı, hurma, incir, kuru üzüm, kepekli makarnalar, esmer pirinç ve kuru yemişler eklenmelidir.

Hamilelikte folik asit

Folik asit bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için alınması gereken çok önemli bir B9 vitaminidir. Vücutta depolanmadığı için her gün yeterli dozda alınması gerekmektedir. Taze doğal yeşil yapraklı besinler folik asit kaynaklarıdır fakat her gün bunları tüketmek zor olduğundan ve pişerken folik asit miktarlarını kaybettiklerinden ötürü hekimin önerdiği  folik asit hapları günlük olarak alınmalıdır. Ayrıca her gün 2-3 litre su tüketimi hamilelikte daha da önem kazanmaktadır. Bol sıvı tüketimi hamilelik sürecince oluşabilecek kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, erken doğum eylemi, bebeğin içinde bulunduğu kesedeki amnion sıvısında azalma gibi sıkıntılara karşı iyi bir önlem olacaktır. Ayrıca hamilelik sürecinde alkol ve sigara gibi zararlı tüketimlerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

hamilelik
hamilelik
Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here