Her besin grubu gibi süt ve süt ürünlerinin de beslenmemiz üzerinde büyük bir önemi vardır. Süt ve süt ürünleri grubununun olmazsa olmazı süt, içerdiği kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi mikrobileşikler sayesinde biyoyararlılığı yüksek bir besindir. Özellikle çocuklarda kemik ve dişlerin oluşum ve gelişim  sürecinde büyük önem taşımaktadır. Peki yararlarını sıklıkla duyduğumuz bu mucizevi besini herkes tüketebilir mi?

Süt, temel bir karbonhidrat olan laktoz içermektedir. Laktoz insanlarda, ince bağırsakta bulunan laktaz enzimi sayesinde parçalanarak daha küçük bileşenlerine ayrılır ve sindirilmek üzere hazır hale gelir. Daha sonrasında kolay bir şekilde sindirilir. Fakat bazı insanlarda genetik mutasyonlar, bağırsak enfeksiyonları, inflamatuar hastalıklar, beslenme yetersizlikleri sonucu laktaz enzimi eksik olarak bulunabilmektedir. Bu durum laktoz intoleransını oluşturmaktadır. Laktaz enzim eksikliği dolayısı ile laktoz intoleransı bulunan bireylerde laktoz daha küçük parçalara ayrılamaz ve ince bağırsakta birikerek sindirim problemleri oluşturmaya başlar. Laktaz intoleransı olan bireylerde laktoz içeren bir besin alındıktan yaklaşık 30 dakika ile 2 dakika sonra belirtileri başlar. Bireylerde gaz oluşumu, kramplar, karında şişkinlik, dolgunluk hissi, ishal, ağrı şeklinde kendini gösterir.

Laktoz intoleransı doğumsal, geç başlangıçlı, sekonder olmak üzere üç farklı şekilde incelenmektedir. Bebeklerde doğum sonrası laktoz intoleransı görülebilir. Bu durumda diyetten laktozlu besinler tamamen çıkarılır ve yaşam boyu diyet devam eder. Geç başlangıçlı laktoz intoleransında hastalar yoğurt ve peyniri tolere edebilirken süte karşı aşırı reaksiyon göstermektedir. Sekonder laktoz intoleransında ise laktaz seviyeleri, hastalığın altında yatan bozukluk tedavi edilirse normale dönebilmektedir.

Laktoz intoleransı tedavisi diyetten süt ürünlerini azaltmak veya tamamen çıkarmak ile yapılır. Semptomlar, laktoz içeren besinlerin diyetten çıkarılması ya da azaltılması ile ciddi derecede azalır. Yapılan araştırmalarda laktoz intoleransı olan bireylerin 240 ml sütteki 12 gram laktozu tolere edebileceği gösterilmiştir.

Laktoz intoleransı olan bireyler yalnızca süte değil laktoz içeren diğer tüm besinlere de dikkatli yaklaşmalıdır. Süte ek olarak salata sosları, kahvaltılık tahıllar, hazır çorbalar, kek, kurabiye, kraker bisküvi, margarin, tereyağı, kaymak gibi besinler de laktoz içerebilmektedir. Laktoz intoleransı taşıyan fakat yine de süt içmek isteyen bireyler laktozsuz süt tercih edebilir.

Türkiye’de öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmada kız öğrencilerin %34,5’inin, erkek öğrencilerin ise %31,0’inin her gün süt tükettiği, öğrencilerin %50,6’sının laktoz intoleransından şikayetçi olduğu, laktoz intoleransından kesin olarak emin olduğunu söyleyen kesimin ise %1,5 ile sınırlı kaldığı ortaya çıkmıştır. Yine Türkiye’de yapılan diğer bir araştırmada da laktoz intoleransı olan öğrencilerin büyük bir kısmının bu hastalıkla ilgili tanı almadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda ebeveynlerin çocukların anne sütü almalarından itibaren laktoz intoleransı ile ilgili belirtileri takip etmeleri gerekmektedir.

Sağlıkla kalın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here