kadinlarda-prostat
kadinlarda-prostat
Kadınlar Da Prostat Belirtileri Nelerdir?

            Kadınlar da prostat belirtileri  görülmesi imkansızdır. Prostat sadece erkelere özgü bir hastalıktır. Bu nedenle kadınlarda herhangi bir şekilde prostat hastalığı görülemez. Prostat, erkek üreme sisteminde yer alan bir bezin büyümesi veya iltihap kapmasıyla meydana gelir.

Erkeklerde Prostatın Belirtileri

Erkelerde prostat idrar torbasının alt bölgesinde yer alan bir bezdir. Bu nedenle prostat rahatsızlığının olması durumunda erkeklerde çok sık idrara çıkma veya idrara çıkma zorluğu görülebilmektedir. Kadınlarda ise böyle bir bez yoktur. Bu nedenle kadınlarda prostat olması imkansızdır. Kadınlarda idrar zorluğu veya sık idrara çıkma gibi belirtiler başka bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu problemleri yaşayan kadınların da zaman kaybetmeden uzman doktora görünmesi gerekmektedir. Erkeklerde ise prostat kaynaklı rahatsızlıkla üroloji birimlerinde çözülmektedir. Prostat erkeklerin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilmektedir.

Prostat Nedir

Prostatın diğer belirtileri arasında ise devamlı bir şekilde idrar yapamama vardır. Aynı zamanda gece uykuda idrara çıkma isteği de belirtiler arasında yer almaktadır. Tam olarak idrar kesesini boşaltamama da belirtiler arasındadır. Eğer idrarda kan görülürse bu prostat kanserinin belirtisi olabilir. Bu hastalık genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. 50 yaşın üzerinde olan erkek bireyler prostat riskini sahiptir. Kansere dönüşmemesi veya erken teşhis konulması için düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek önerilmektedir.

Prostat Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi iki şekilde yapılabilir. İlk aşamada ilaç kullanımı ile önlem alınır. İlaçlar prostat bezinde meydana gelen iltihaplanmayı azaltmakta ve büyümeyi sınırlandırmaktadır. İlaç kullanımının yetersiz gelmesi durumunda veya hastanın şikayetleri doğrultusunda ameliyat da gerçekleştirebilir. Fakat ameliyatın başarılı olması kişinin yapısına bağlıdır. Ameliyat sonrasında prostat bezi yeniden büyüyerek rahatsızlık hissi yaratabilir. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisine yeniden başlanır. Kadınlarda ise prostat hastalığının görülmesi imkansız olduğu için herhangi bir tedavi de söz konusu değildir.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here