Kalp Sağlığı Nasıl Korunur

KALP  SAĞLIĞI

Kalp insan organları içerisinde hayati öneme sahiptir. Kalp sağlığı bir o kadar dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Çünkü kalp rahatsızlıkları ölümcül olabilir. Bu yüzden kalp sağlığı ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmamızda fayda vardır. Özellikle kalp sağlığı için kontroller çok önemli. Belirli bir yaşa gelmiş kişiler kalp sağlığı riski taşıyabilir. Bu yüzden genel sağlık taraması yaptırmaları çok önemli bir durumdur. Genel sağlık taraması yaptıramama durumunda, en azından kalp ile ilgili testler olan EKO, Efor testi ve EKG gibi testleri mutlaka yaptırmalılardır.

KALP SAĞLIĞI NASIL KORUNUR

Uzmanlar kalp sağlığımız için çok önemli tüyolar veriyor. Bunlar gerçekten dikkat edilmesi ve uygulanması gereken tüyolardır.

1- Su İçin

Su içmek kalp sağlığı açısından hayati önem taşıyor. Özellikle kalp damarlarının sağlığı ve tıkanmasını engellemek için günde bol bol su tüketmek gerekiyor. Su sadece kalp sağlığı açısından önemli değil, tüm vücut organlarımız için önemlidir.

2- Yürüyüş Yapın

Hareketsiz bir beden kalp sağlığı açısından iyi değildir. Bunun için günde en az 1-2 km yürüyüşün çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca iş yerlerinde, hastanelerde, evlerde bulunan asansörleri kullanmak yerine merdivenleri kullanmalıyız. Mümkünse eğer evlerimize yürüyüş bandı alabiliriz. Buda günlük yürüyüş ihtiyacımızı karşılayacaktır.

3- Stresten Uzak Durun

Stres sadece kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemez. Tüm sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden stresten olabildiğince uzak durmalıyız. Stresten uzak durmak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. 09

4- Sigara İçmeyin

Sigara diğer organlarımıza zarar verdiği gibi kalbimize de çok büyük zararları bulunuyor. Sigara içtiğimiz durumlarda kalp damarları tıkanma olasılığı artıyor. Bu yüzden sigarayı hemen bırakmalısınız. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren kalp krizi ve diğer kalp hastalıklara yakalanma olanağınız da düşüyor

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here