Kanser Hastalığı

Kanser vücudun herhangi birinde olabilir. Hastalık  vücuttaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşur. Kanser birçok kişide görülen tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Birçok kanser türü vardır. Tek bir hastalık değildir. Akciğerlerde, kalın bağırsakta ya da kanda da başlayabilir. Kanser hücreleri zamanla büyüyerek yeni hücrelerin oluşumunu sağlayıp vücuda yayılır. Zamanla yayılan yeni hücreler normal hücrelere yer bırakmaz. Kanserin başladığı, vücutta başka problemlerde oluşabilir. Kanser tek bir hücre de kalmaz. Çünkü giderek yayıldığı için. Ülke Tunus’un diğer bölümlerinde de büyüyebilir. Mesela akciğer kanseri kemiklere yayıldığında akciğer kanseri olarak adlandırılmış.

Bazı kişilerde kanser hızlı büyüyüp yayılabilir. Kanserler oluşmaya başladıkları organda mikroskop altında görünüşlerine göre sınıflandırılır. Farklı tipte olan kanserler farklı hızlarda büyüyebilir. Araştırmalara göre, kanserin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı yaşa, cinsiyete ve aileye bağlı olarak değişebilir. Kanseri, çevresel faktörler de tetikleyebilir. Sigara ve alkol kullanımı, aşırı sıcak havalarda yürümek, hava kirliliği ve radyasyon da etkilidir. Kanser hastalığının belirtileri insan vücudundaki dokuya göre değişebilir. Kanser hastalarında zamanla hücrelerin yayılmasıyla iyileşmeyen yaralar, vücudun farklı yerlerinde şişlik ve sertlik, halsizlik, yemek yememe isteği gibi belirtiler oluşur. Özellikle akciğer kanserini önlemek için sigarayı bırakmak ve kapalı ortamlarda bulunmamak gerekir. Çünkü  akciğer kanserinde nefes darlığı oluşur.

Birçok kanser çeşidi vardır. Bunlardan bazıları cilt kanseri, rahim kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri vardır. Kolon kanseri, kilo kaybına ve karın ağrısına neden olabilir. Prostat  kanseri ise genelde idrarla ilgili olarak erkeklerde daha çok görülen bir kanser türüdür. Kanser sadece yetişkinlerde değil çocuklar da görülen bir hastalıktır. Kimi zaman çocuklarda ateş yükselmesi ya da baş ağrısı da kanser hastalığının belirtisi olabilir. Güneş ışınları deri kanserleri için çok zararlıdır. Beslenme düzenimiz yediğimiz yemekler de kanser hastalığının oluşmasında etkili olabilir. Özellikle yağlı yemekler kızartmalar, kavurmalar fazla tüketilmemelidir.

Kanser hastalığı tedavisine geç kalınırsa iyileşme olanağımız da azalır. Yaşamımız için erken teşhis her zaman için çok önemli olduğu için doktor  kontrollerini asla aksatmamalıyız.

 

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here