Kemik Erimesi

            Kemik erimesinin ne olduğunu bilmek için, kemiğin sürekli değişken canlı bir dokuya sahip olduğunu öğrenmek gerekir. Kemik, petek yapısına sahip kalsiyum ve mineral kaynaklı dokulardır. Hayatı boyunca kişide kemik yenilenmeye, yapılanmaya devam eder. Bu kemiğin güçsüzleşmesi, kaybolarak yerine sağlam güçlü kemiğin gelme durumudur.

Bilimsel araştırmalara göre 30 yaşına kadar kemiğin yenilenme ve ufalanma işlemi devam etmektedir. Otuz yaşında vücuttaki kemiğin en güçlü ve yapısının sağlam olduğu zamandır. Bu süreçten sonra yaş ilerledikçe kemikteki kütle ve yenilenme azalmaya başlar. Menopoz döneminde östrojenin azalmasıyla, kadınlar kemik kaybetmeye başlar ve bu durumdan sonra kemik erimesi görülmeye başlanır.

Sonraki 10 yıllık bir süreçte kemiklerin üçte biri yok olmaya başlar. Kemik erimesi zamanla öyle bir hal alır ki en ufak bir düşmede kemik kırılabilir. Kemik erimesinin ilk belirtisi de düşmeye bağlı kemik kırılması olabilir. Kırılmalar genellikle el bileklerinde, kalçalarda ya da bel kısmında gerçekleşir. Özellikle menopoz döneminden sonra kemik erimesinin daha çok görülmesiyle kişinin vücutları küçülür ve boyları kısalmaya başlar. Boy kısalmaları ve omuzların yuvarlaklaşması sebebi omurgada ki kırıklardan kaynaklıdır.

Kadınların, erkeklere göre kemik erimesine yakalanma olasılığı daha fazladır. Çünkü kadınların kemikleri erkeklere göre yüzde 25-30 daha az seviyededir. Hem kadında hem erkek de yaş ilerledikçe kemik kaybı çoğalır ve kalçada kırık oluşmaya başlar.

Kemik erimesine yakalanma sebepleri

Kişinin gençken sahip olduğu kemik seviyesi ne kadar fazla ise yaşlılık döneminde kemik erimesine yakalanma ihtimali o kadar azdır. Kemik erimesinin bazı oluşma sebepleri şunlardır;

Eklem hastalığı yani romatizma olması
Aileden birinde kemik erimesi olması
Egzersiz ve spor yapmamak
Daha önce kalça, el bileği ve omurga da kırık yaşanması
Süt, yoğurt gibi yararlı gıdalarla beslenmemek
Erken yaşta menopoza girmek
İnce veya zayıf bir vücut yapısına sahip olmak
Erkeklerde testosteron yetersizliği
Sigara kullanmak
Alkol tüketmek

 

Kemik Erimesi Nedir?
Kemik Erimesi Nedir?
Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here