Nefes Darlığı Nedenleri

 

            Birçok kişinin nefesi bir anda kesilebilir. Yaptığı aktivitelere göre bu durum yaşanır. Hızlı yürüdüğü zaman, bir yokuşta tırmandığı zaman veya fiziksel hareketlerden dolayı nefes bir anda kesilecekmiş gibi olur. Nefes darlığı beklenmedik şekilde rahatsız edici ve zor bir sürecin göstergesidir. Nefes darlığı bazen derin nefes, nefes kesilmesi, nefes alamama şeklinde farklı isimlerle tabir edilir.

Nefes darlığı nedenleri nelerdir?

            Kalp yetmezliği: Nefes almakla alakalı zorluklara yol açabilecek kalp sorunlarından biri kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliğinde kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalayamıyor demektir. Çoğu zaman kalp kası bu soruna sebep olur. Ciğerlerde su birikmesiyle nefes almak zorlaşmaktadır. Kişi kendi yaşamında bir takım değişiklikler yaparak ve uygun tedavi yöntemleriyle normal hayatına devam edebilir.

            Astım: Ani şekilde nefesin kesilmesi ile bir astım krizi yüzünden dolayı kaynaklanabilir. Bunun sebebi ise hava yollarının daralması, öksürük ve hırıltıya neden olacak şekilde balgamın artması olayıdır.

            Panik atak veya kaygı: Panik atak veya kaygı derin ve hızlı  nefes almaya sebep olabilir. Bunun için nefesin yavaşlatmaya, yoğunlaşmak veya bir kese kağıdının içine nefes alıp vermek nefesi normale döndürmeye yardımcı olacaktır.

            Zatürre: Akciğer iltihabı öksürüğün yanında nefes darlığına sebebiyet verebilir. Çoğu zaman nefes darlığının bir antibiyotik kullanmasının ardından bir enfeksiyondan dolayı ortaya çıkar.

            Anemi: Kırmızı kan hücreleri ya da hemoglobin eksikliğinden dolayı  kaynaklanan kandaki oksijenin düşük bir seviyede olması sebebiyle nefes darlığı meydana gelir.

            Kronik akciğer hastalığı: Genellikle yıllarca kullanılmış olan sigara nedeniyle akciğerlere kalıcı hasarlar oluşturmuş ve bu da nefes alıp vermede yani nefes darlığına sebebiyet vermektedir.

            Spor faaliyetleri: Spor faaliyetlerinden dolayı nefes darlığı çok fazla görülür. Özellikle milli sporcu olmayan kişiler, bu durumdan çok fazla etkilemektedir.

Nefes darlığı tedavisi

Nefes darlığı tedavisini yapmadan önce nefes darlığının nedenini bilmek gereklidir. Kan oksijen seviyesinde düşük olan kişiler plastik burun prongları ya da yüz üzerine giyilen plastik maskeleri kullanmasının yanı sıra oksijen desteği almalarına yardımcı olacaktır. Ağır durumlarda, özellikle insanların derin nefes veya yeteri kadar hızlı nefes alma problemleri varsa, nefes borusuna sokulan bir solunum tüpü ile mekanik ventilasyon yardımcı olacaktır.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here