Old school books on a desk with atlas

http://www.ismailerkan.com/

Nlp eğitiminde İnsana, hayallerini gerceğe dönüştürmeyi sağlayacak beceriler kazandırılır. Geliştirmek istenilen konu ne ise o konuda sonuca ulaşma ; önce zihinde

yapabilmekle başlar.İhtiyac duyulan kaynaklar, pratik uygulamalarla zihinlere

yüklenir.Ve sonrasında sonuca bağlamayı Öğrenme; kartopu gibidir.Kartopu gibi

zihninizi de büyütme.

İlk olarak Eğitimciyi göz önüne alırsak. Eğitimci , eğitime katılımları etkileyip heyacan

veren uyarıcı olmalıdır.Eğitimcinin kendisi çoşkulu , enerji dolu ve ilham verici

olmalıdır.Eğitime iyi hazırlanmalıdır.Eğitim ortam görüntüsü şık olmalı.

Eğitim birçok katılımcıyı birarada görme amacı taşır Karşımızdaki kişinin öğrenme

tarzı çok önemli.Eğtime katılanların hepsi tek tip insan değildir.Ayrı kişilikte, değişik

bilgide ve farklı moral seviyesindedir.Kağıd üzerinde bilgi verilmesi hazmı zorlaştırır.

İhtiyaclar öncelik hiyerarşisine göre listelenir.İnteraktif öğrenme tarzıyla bu konuda tespitler yapılır.

Bilgi edinme süreci temel 5 duyu organımızla temsil edilir.Hepimiz kendimize göre görürüz,İşitiriz,Duygulanırız,Tat alırız,Koku alırız. Görsel,İşitsel,Dokunsal olarak dünyayı algıladığımız kanallar .Eğitim sunumu 3 temel temsil sitemine hitap etmelidir. Eğitimci tüm temsil sistemlerinde Nasıl ? anlatmam gerekir sualini kendisine sormalıdır.Eğitimcide üç temel temsil sistemi(görsel,işitsel,duygusal) kullanarak, her bir katılımcının bunları gördüğünden,işittiğinden ve duygu olarak yaşadığından emin olmalıdır.

Katılımcıların dikkatini çekiyorsunuz.Ne yapıyorsunuz?Bir kişiye ayak uyduruyosunuz.Eğer o ayak uydurma biterse onların problemi konuşmaya başlayabilirsiniz.Ayak uydurmada maksat onu ordan çıkarmaktır.Dikkat çekmek ise bizi verilen konuya taşıyacaktır.Dikkat nasıl yoğunlaştırılır?

Bir konu üzerinde sunum yapacaksınız .Ve sunduktan sonra gene geri bildirim alacaksınız.Acaba sunum içinde neler vardır? Birçok şeyi içinde barındırır.Sunacağım bilginin Katılımcılara göre ayarlanmasını içerir.Katılımcıların hepsi ayı seviyede öğrenmez.Bazı insanlar kendi temsillerine göre alırlar.Bunu biliyorsunuz.Aynı zamanda çeşitli dil kalıpları kullanmamız gerekir.Dokunsal işitsel ve görsel olarak dikkat çekeceksiniz.İşitsel dil,dokunsal dil,görsel dil,kokusal dil kullanmalıyız.İnsanların öğrenme süreçleri farklıdır. Acaba görsel bir insana nasıl bir sunum yapardık?

Dokunsal öğrenmeyi nasıl isteyecekler?O deneyimi yaşamak,yapmak isteyeceklerdir.Dolayısyla gösteri içerir özellikler, öğeler nelerdir?Bunu hareketleri kullanırken,mekanı kullanırken kullanmak.Çok canlı bir tablo kullanmak.

İşitsel ise ifade dolu kelimler isteyecek.Dokunsal insan bir durumdan diğerine geçmek isteyecektir.Onun aynısını yaşamak isteyecektir.Dijital insan çok fazla bilgi isteyecektir.İşte bunlar bizim yapacağımız eğitim çalışmasının birincil faktörleridir.Bunları en ön sırada bulunduracağız.Sunacağınız strateji bütün modüllere değinmelidir.

Kişinin öğrenme tarzıyla(stili) ilgilide NLP’de çok sayıda modüller var.Bu makalenin başlığı olan 4 Mat modülü onlardan birinin adı.Dört mat sisteminde Sunumda anlatmak istenilen bilgiye format atıyoruz. Format dediğimiz şey, 4 kelimede bilgiyi paketleyip sunmak demek

4 mat Format modülü ilk başlangıçda NLP modülü değildir.İnsanlar farklı şekillerde öğreniyorlar.Bazıları bir yöne odaklanıyor. 4 tane ilgi( odak ) belirlendiği modülümüz(cerçeve) var.1.Soyut(Hissi) 2.Somut(Realist)3.Aksiyoncu(Uygulayıcılar).4.Düşünenler

Bazı insanlar

1.Neden sualini sorarlar.

2.Ne “ “

3.Nasıl “ “

4.Niçin “ “

İlave olarak, Ya başka , farzedelimki ve aksi halde vb. suallerini sorarlar.

Soyut (Hissi)

Why?

What if?

What about?

What else?

Active:uygulamacılar

What?

How?

Düşünenler

Somut(Realist)

NLP isanların bu tür sorularla insan zihnini okuyor.Buna meta- programlar diyoruz.Günlük hayattaki filtrelerimiz.

Bu 4 mat modülündeki meta programlara bakacak olursak , bazı insanlar somut şeyleri

bazıları soyut şeyleri merak ederler.

1.Soyut düşünüyorlarsa hep Neden sorusu sorarlar.

Soyut birşeyi yapmak istiyorsa ise ; Onu soyut olarak yapsaydın

  1. Somut (Realist) düşünüyorlarsa hep Nasıl ?

Sunum tekniklerinde ilk girişte amaç uyum ve ahenk yakalamaktır.Daha sonra bazı insanlar Niçin’e çok önem verirler.Niçin safhası gelir.Bazıları hemen konuya gelmek isterler.Ama siz gaza gelmeyin.Niçin safhasında dinleyicileri motive etmek vardır.Bağ kurmak vardır.Uyum ve ahenk kurmak vardır.Bir de mizah kullanabilirsiniz.Niçin bölümü çok önemli.

2.safha NE?

Yaptığınız şeylerin sonuçlarını Disneyland stratejisiyle bağdaştırıyoruz.Orada hayal kuran kişinin kafasında hep büyük hayal kavramı var.

Eleştirmen:Eğer birşey olursa,bir şey işe yaramazsa o zaman ne yapacaksın.?

Buda bir işe yaramadı.Başka ne yapacaksın? Farzedelimki ? Sualini sorar.Sualine cevap arar.

Yine en kötü bağlamda düşünürsek eleştirmen yıkıcıdır.Uygulamada eleştirmen iyi oluşturulmuş ise, birçok kişinin kaçırdığı birşeyi görecektir.

Hayalci insanı ile eleştirmen insanı benzer şekilde düşünür.Hayalci başka nasıl olabilirdi diye düşünür.Eleştirmen farklı bir gözle ve perspektif bakar.Kabusu ve kötü hayalleri var.Eleştirmen hep kötü rüyalar görür .Ve birşey yapmasını engeller.

Yine buraya uygun bir metaprogram var.Ölçek boyutu.Hayalci büyük hayaller,Eleştirmen hep küçük şeyler düşler..Yine de düşünme tarzı hayalcidir ve birbirine benzer.

Bu tür meta-programları yönetmek için Disneyland stratejisi gibi düşünüyoruz.

Genelde Neden, Nasıl ve Ne sorularını yapıyoruz..Bazen şu soru tiplerinide çalışıyoruz.Değerlendirme yaparken de what about ? Böyle olsaydı?.

Eleştirmen insanla – gerçekçi insan düşünceleri anlık gidip gelir.Gerçekçiler eleştirmene göre iş yaparlar.Ya başka ne olurdu gibi sorular sormaya başlar.Realist insan moduna geçip bakınız.HAYALCİ-ELEŞTİRMEN modu arasında gidip geliniz.

Sunum yaparken Disney stratejisi önemlidir.Hayalci-Gerçekçi-Eleştirmen.Ondan sonra sunumunuzu verebilirsiniz.

Eğitim sonunda aşağıdaki suallere olumlu cevap verilirse ; eğitim etkin olmuş ve sonuç başarıdır.

Eğitim bana Vizyon, Misyon verdi mi?

Enerji verdi mi?

Eğitimde sınırlayıcı inançlarım bulundu mu?

Bu sınırlardan kurtaracak kaldıraclar elinizde mi ?

Kendimiz hayalimizin neresindeyiz? Hedef den saptım mı?

En baştaki rüya değişebilir.Bir anda başka yere yönlenir.Tekrar tekrar hedefe doğru pratik yapmak.?

Eğitimin sonunda en ÖNEMLİ kazanımı ; Kişinin mesleki ve aile hayatında bulunduğu A noktasından B noktasındaki parlak geleceğe Nasıl gideceği bilgisini öğrenmesidir.

 

İsmail Erkan

İsmail Erkan

Endüstri Mühendisi
NLP trainer
Düzenlenecek Eğitimler için 0551 150 62 92 telefondan bilgi alabilirsiniz
ismailerkan38@hotmail.com
http://www.ismailerkan.com/

Web Sitesi
Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here