obezite
obezite

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ne göre obezite, vücutta yağ miktarının sağlığı bozacak şekilde birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde obezite en sık görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü obezite sınıflandırmasını Beden Kitle İndeksi (BKI) değeri ile yapmaktadır. Bireyin kilosunun, boyunun karesine oranı sahip olduğu beden kitle indeksi değerini göstermektedir. Beden kitle indeksi 30-35 olan bireyler birinci derece obez, 35-40 olan bireyler ikinci derece obez, 40 ve üstü olan bireyler ise üçüncü derece obez olarak sınıflandırılır.
Obezite, armut (jenoid) ve elma (android) tipi olarak iki şekilde görülmektedir. Yağ dokunun bireyin daha çok karın bölgesi ve iç organlarında biriktiği obezite tipi elma (android tip), basen ve kalçalarda biriktiği obezite tipi ise armut (jenoid) obezite tipi olarak bilinmektedir. Elma obezite tipi armut obezite tipine göre daha risklidir. Sağlıklı bir bireyde bel çevresi ölçümü kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm altında olmalıdır.
Obez bireylerde diyet tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda obezite cerrahisi uygulanmaktadır.
Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir?
Obezite cerrahisi, morbid obez hastalarda ağırlık kaybının sürdürülebilmesi ve hastanın yaşam kalitesinin artması için uygulanan bir yöntemdir. Dünya Sağlık Teşkilatı’na göre beden kitle indeksi 40 ve üstü olan bireyler ile beden kitle indeksi 35 ve üstü olup kiloya bağlı diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunları görülen bireyler morbid obez olarak sınıflandırılmaktadır. Obezite cerrahisi uygulanacak bireyin psikolojik olarak ameliyata hazır olması ve daha öncesinde uygulamış olduğu diyet tedavisinde başarısız olmuş olması gerekmektedir. Obezite cerrahisinde yaş aralığı 18-70 olmakla birlikte hastanın en az beş yıllık obezite geçmişinin olması gerekmektedir.
Obezite cerrahisi uygulanan bireylerde migren, metabolik sendrom, Tip2 diyabet, polikistik over sendromu, depresyon, astım, kalp damar hastalıkları, tansiyon, reflü, gut gibi hastalıklarda büyük ölçüde iyileşme görülmektedir. Bunun yanı sıra operasyon sonrası uzun vadede safra kesesi taşı, mide ülseri, bağırsak hastalıkları ve vitamin emilim bozukluklarına bağlı vitamin eksiklikleri görülebilmektedir.
Obezite Cerrahisinde Beslenme Yönetimi
Obezite cerrahisi planlayan bireylerde beslenme yönetimi ameliyat öncesinden başlamalıdır. Operasyon öncesi 2-4 hafta enerjisi belirli/kısıtlı diyetler uygulanmakta ve karaciğerin ağırlığı azaltılarak operasyonla ilişkili komplikasyonların azaltılması amaçlanmaktadır. Bireylerde ameliyat öncesi %5-%7 ağırlık kaybıhedeflenmektedir.
Operasyon sonrası kaybedilen ağırlığın geri kazanımı mümkündür. Bu nedenle bireyde yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi gerekmektedir. Gerçekçi hedefler belirleyerek ağırlık kaybının doğru yöntemle izlenmesi, kilo kaybının sürekliliği için önem taşımaktadır. Doku iyileşmesi ve yağsız doku kaybının minimum düzeyde olması için günlük enerji ihtiyacının ve besin ögesi gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Bireylerde erken doygunluk sağlayacak, operasyonun olası komplikasyonlarını azaltıcı ve kaybedilen ağırlığın geri kazanımını engelleyici beslenme planı uygulanmalıdır. Emilimin azaldığı operasyonlarda kilo veriminin hızlı olduğu dönemlerde (ilk 3-6 ay) multivitamin takviyesi uygun görülür. Yeterli sıvı tüketimi ile birlikte fiziksel aktivite önerilmektedir. Öğünlerde katı-sıvı yiyeceklerle içeceklerin bir arada tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Şekerli ve yağlı gıdalar dumping sendromu oluşturabileceğinden bireylerin bu süreçte şekerli ve yağlı yiyeceklerden özellikle uzak durması gerekmektedir.
Obezite cerrahisi öncesi doktor ve diyetisyeninize danışınız.

Sağlıkla Kalın.

*Yazımı kaleme almadan önce Bariatrik Cerrahi ve Diyetisyenin Yeri konulu workshopunda obezite ameliyatlarını yakından incelememi sağlayan çok kıymetli hocam Dr. Fakı Akın ve operasyon sonrası diyetisyen kontrollerini inceleme şansı sunan Dyt. Ahmet Akbulut hocama teşekkürlerimi sunuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here