ROMATOİD ARTRİT METABOLİK SENDROMA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Eklemlerinizde oluşan, kimi zaman alevlenip kimi zaman sönen, özellikle el ve ayak eklemlerinizi tutan iltihaplı romatizmal bir hastalığın vücudunuzdaki sistemleri ve iç organları etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Romatoid Artrit ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımın devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Romatoid Artrit Nedir?
Romatoid Artrit; vücudumuzda el ve ayak parmakları gibi küçük eklemlerde sık görüldüğü gibi el bileği, dirsek, omuz, diz, kalça gibi eklemlerde de görülebilen simetrik tutulumlu (karşılıklı olarak), kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen ağrılı ve inflamatuar bir hastalıktır.
Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin (çalışma şartları, stres, ilkim vb) etkisiyle geliştiği düşünülmektedir. En sık 25-55 yaşlarda görülür ve ilerleyicidir. Bulaşıcı olmayan, kas iskelet hastalığı olarak değerlendirilen romatoid artrit, aynı zamanda metabolizmayı da etkilemesi nedeniyle önemlidir.

Belirtileri Nelerdir?
-En önemli belirtisi ağrıdır. Dışardan anlaşılamayacak derecede şiddetli, tekrarlayan, dayanılmaz bir ağrı olur ve bu ağrı gün içinde şiddetini ve şeklini değiştirebilir.
-Diğer bir belirti yorgunluktur. Kişiler günlük aktivitelerini yapmakta zorlanırlar ve bu durum psikolojilerini de olumsuz etkiler. Yaşam kaliteleri düşer, görev ve sorumluluklarını yerine getiremediklerini düşündükleri için üzerlerindeki baskı artar.
-Eklemlerinde ateşlenmeler, ödem, şişlik görülebilir.
-Sabahları eklem sertliği ve tutukluğuyla karakterizedir. Yorgun uyanırlar ve uyanınca hemen yataktan kalkamazlar. Ağrı geceleri daha da artar.
-Hareketlerde limitasyon ve kuvvet kaybı mevcuttur.

İlerleyen evrelerde elde çeşitli deformiteler görülmeye başlar ve ilerler. Bu yüzden erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Her alevlenme hasar bırakır ve kuvvet kaybı git gide artar. Bu yüzden en erken şekilde tedaviye başlanması gerekmektedir. Vücut sistemlerini etkileyeceği için hipertansiyon, diyabet, kardiyopulmoner fonksiyon bozuklukları görülebilmektedir.

Temmuz 2012 de yapılan ‘Romatoid artritli hastalarda metabolik sendrom ile hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durum arasındaki ilişki’ isimli çalışmaya 54 hasta ve 52 sağlıklı birey katılmıştır. Metabolik sendrom, romatoid artritli hastaların %42.6’sında ve sağlıklı kontrollerin %9.6’sında teşhis edilmiştir. RA’lı hastalarda sistolik ve diyastolik tansiyon değerlerinin kontrollerden anlamlı derecede yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, RA’da daha kötü bir fonksiyonel durumun metabolik sendrom varlığı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. (Karakoc M, Batmaz I, Sariyildiz MA … vd.)

Tedavi Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?
Kişiler günlük yaşamlarını kolaylaştıracak ve eklemlerine binen yükü azaltacak yardımcı cihazlar kullanmalıdır. Ağrılı eklem, günlük aktiviteler sırasında zorlanmamalıdır.
Fizyoterapistin de değerlendirmesinin ardından hastaya uygun ortez verilerek ağrısının azalması sağlanabilir. Yürüyüş, bisiklet sürme ve su içi egzersizleri çok iyi gelmektedir. Bu nedenle kişinin fiziksel uygunluğuna göre günlük 20-30 dk yürüme alışkanlığı kazanması, yüzme, pilates, yoga gibi aktivitelerde bulunması ağrılarını ve ödemini azaltmada yardımcı olacaktır. Doktorunuza ve fizyoterapistinize danışarak hastalıkla ilgili gerekli eğitimi almanız ve normal yaşantınıza nasıl adapte edeceğinizi öğrenmeniz gerektiğini unutmayın.

SAĞLIKLA KALIN..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here