Hiç egzersiz yapmayan birinin sadece her saat başı oturduğu yerden ayağa kalkıp bulunduğu yerde (evinde, ofisinde) birkaç adım atması bile işe yarıyor. Bence egzersiz yapmayı düşünmenizin bile sağlığınıza az da olsa bir katkısı olacaktır. Gelelim süre konusuna: Farklı ülkelerde yapılmış farklı araştırmalarda farklı rakamlar elde edilmiş. Öyle ki bazı çalışmalarda “iki, beş ya da on dakikalık” kısa egzersizlerin bile işe yarayabileceği gösterilmiş. Egzersizin yoğunluğu ve süresi uzadıkça da elde edilen yararın çoğaldığı anlaşılmış. Haftada 150 dakika (günde ortalama 20-25 dakika) yürümenin yaşam süresine ortalama 7 yıl ekleyebileceği de hesaplanıp yayınlanmış. Peki bu rakamlar “tembelleri” ikna edebilmiş mi? Hayır! Bu net ve açık rakamlara rağmen hâlâ egzersizin ömrü uzattığını kabul eden ama ömre eklenen o ilave zaman diliminin egzersize ayrılan süreye harcandığını (!) düşünerek egzersize sırt çevirenler de var. Ayrıca çevrenizde de sıkça duyduğunuz ‘ günde 10 bin adım atın’ önerisi var neden 10 bin diye bakacak olursak zaman 1960larda Japon bir firma manpo-kei yani Türkçesi 10 bin adım ölçer diye pedometreler üretmeye başlıyor. Sonra çalışmalar gösteriyor ki 10 bin adımı atan insanların tansiyonları düşük, kan şekerleri dengeli ve genel durumlarının iyi olduklarını görüyorlar. Böylece 10.000 adım kabul görüyor. Son zamanlarda araştırmalar 15 bin adımın çok daha iyi olduğunu öneriyor. İsviçreli posta işçileri üzerinde yapılan ilginç bir çalışmada günde ortalama 15 bin adım atanların normal bel kalça oranı, iyi kolesterol seviyeleri, düşük kalp krizi riski olduğu gözlemleniyor.

En sonunda ulusal ve uluslararası sağlık yetkilileri günlük şu kadar adım demektense haftada 150 dakika aktivite düşük tempodan başlayıp yüksek tempolu olacak şekilde yapılmalı diyor ve belirli adım sayısı söylemiyor. Peki bu egzersizlerin genel olarak vücudumuza faydaları neler?

Öncelikle egzersiz farklı amaçlarla yapılabilir. Kimi zayıflamak için, kimi kaslarını sıkılaştırmak için, kimi de sağlık için egzersiz yapabilir. Sebep ne olursa olsun egzersiz şüphesiz kişi için oldukça faydalıdır. Haftada ortalama 150 dakika yapılan egzersiz, sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilir. Lakin bu işinde belli teknikleri vardır ve bunlara dikkat etmek gerekir. Mesela egzersize yavaş yavaş başlamak lazım, kendinizi ilk günden hırpalamayın.

Teknolojinin sağladığı olanaklar bize neredeyse yürümeyi unutturmuştur. Merdiven kullanmıyoruz asansörü tercih ediyoruz, markete bile arabayla gidiyoruz, birçok yerde yürüyen merdivenler kullanılıyor. Peki bütün bunlara bağlı yaşamak bize ne hale getiriyor hiç düşündük mü? (yaşlılara otobüste yer verirken bir daha düşünün ayakta durmak onlar için uygun egzersizdir) Teknolojiden yararlanmak illaki gerekli fakat, biz bunu çok abartıyoruz. Bu hantal hayatımızı küçük egzersizler renklendirecektir. Nedir egzersizin yararları? Bunları sayalım tek tek:

 1. Alınan oksijen oranını arttırır. Akciğer ve kalbin fonksiyonlarını arttırır. 
 2. Kardiyovasküler enduransı artırır. Bunun sonucu olarak da vücut daha az yorularak iş yapar. Mesela merdiven çıkmak eskisi gibi yormaz sizi.
 3. Günlük yaşantının yarattığı gerilimi azaltır. Ki bu önemli bir faktördür. Bu sayede stresi de önlemiş oluruz.
 4. Egzersiz yapan hastaların nefes darlığı sıkıntıları gün geçtikçe azalır.
 5. Egzersiz, ruh halimizi de iyileştirir. Vücudumuzun mutluluk hormonu salgılamasını sağlar.
 6. Egzersiz yaparak bir birçok hastalıktan uzak kalabiliriz. Mesela eklem romatizması(eklemlerde hareketsizlik sonucu gelişir) veya kanser(dokuların oksijenlenmesini arttırarak kanser hücreleriyle savaşır) gibi.
 7. Egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo almamıza ya da kilo vermemize de yardımcı olur. Kilo vermek isteyende, almak isteyende egzersiz yapmalı. Bu sağlık için gereklidir.
 8. Egzersiz ile kasların oksijen kullanımı artar.
 9. Egzersiz, esnek olmamızı sağlar. Buda kişinin hareket kabiliyetini arttırır.
 10. Egzersiz, vücut direncimizi arttırır.
 11. Egzersiz, çevikliği arttırır. Mesela sabah yapılan bir yürüyüş bile sağlığınız için çok faydalı olacaktır.
 12. Diyet yapmak istiyorsak, bunu egzersiz ile desteklememiz gerekir. Diyet ve egzersiz birlikte yapıldığı zaman daha kolay ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olacaktır.
 13. Egzersiz enerjimizi de arttırır.

Bu maddeleri çoğaltmamız mümkün tabi. Kısaca şunu söyleyebiliriz; daha kaliteli bir hayat için egzersiz şart.

Onur Aksel

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Web Sitesi
Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here