Serebral Palsi (CP) doğum veya doğum sonrası çeşitli nedenlerle beynin hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Serebral Palsi sinirsel bir hastalık olmayıp, beyindeki bölgenin hasarıyla oluşur. Bebeklik çağında; uyaranlara cevap vermemesi, baş tutamama, kaslarda aşırı sertlik veya gevşeklik, emekleme yapamaması gibi belirtilerle başlayabilir. Kas kontrolünde zayıflık, refleks zayıflığı, vücudun bir yanını kullanma eğilimi,mental gerilik, konuşma bozukluğu gibi belirtiler cerebral palsy hastalığının içinde yer alır.

Kol ve bacaklarda etkilenme bölgelerine göre türleri vardır:hemipleji,dipleji,quadripleji.

Hemipleji,aynı taraftaki kol ve bacakta görülen tek taraflı hareket bozukluğudur.Dipleji,bacaklarda kollara göre daha fazla iki taraflı kas tutulumu vardır.Hafif şekilde kollarda belirtiler görülebilir.Quadripleji,her iki kol ve bacakta hareket bozukluğu görülür.Quadripleji türündeki hastaların ağır mental gerilikleri vardır.

Dünyada 17 milyon Serebral Palsi hastası çocuk vardır.Hasta çoğunluğu birçok farklı tedavi türüne ve araştırmalara neden olmuştur.

Tedaviye farklı bir bakış açısı:Hippoterapi

Hippoterapi,atın hareketlerinden yararlanılarak fizyolojik ve mental yönden iyileşmeyi amaçlayan tedavi yöntemidir. At binme pasif bir egzersiz gibi görünebilir fakat kendi içinde aktif etkiler barındırır. Ata binmek koordinasyon becerisi, vücut dengesi ve postürü ,kas kontraksiyonu,ince motor gelişimi, refleksi aktif olarak etkiler. Atın koşması sırasında insanda solunum ve kan dolaşımı artma gösterir. Atın yürümesi, bir insanın yürümesiyle benzerlik gösterir ve vücut kaslarıda atın ritmik hareketlerine uyum sağlayarak çalışır.Hippoterapi kontrendike durumları da içinde barındırır. Çocuğun alerjisi ve hayvan korkusu gibi durumlar için önlemler alınmalıdır. Dolayısıyla hippoterapinin uzman sağlık ekibi tarafından takip edilmesi gereklidir. Türkiye’de yapılan bir çalışmada hippoterapi uygulanan Serebral Palsi hastası çocuklarda, uygulama yapılmayan Serebral Palsi grubuna göre ayakta durma, dizüstü durma,emekleme,yuvarlanma,yatma puanlarındaki gelişme oranlarının anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla hippoterapi, Serebral Palsi hastası çocukların tedavisinde yararlı bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here