soguk-sicak-uygulama
soguk-sicak-uygulama

SICAK VE SOĞUK UYGULAMALARIN AĞRI ÜZERİNE ETKİSİ NEDİR?

Günlük hayatımızda yaralanmalar, kazalar ve buna bağlı olarak gelişen ağrı çok sık karşımıza çıkıyor.Bu gibi durumlarda özellikle de ağrıyan bir bölgemiz olduğunda o bölgeye sıcak mı yoksa soğuk mu uygulamanın daha doğru olacağını çoğu zaman bilemiyoruz. Bu yazımda sıcak ve soğuk ısı ajanlarının (hotpack, coldpack) kullanım alanlarından bahsettim. Keyifli okumalar…

Melzack’a göre ağrı; çok boyutlu, hoş olmayan bir duyu ve emosyonel deneyimdir ve aslında vücudun uygun bir cevap vermesi için uyaran koruyucu bir mekanizmadır. Kapı kontrol teorisiyle medulla spinalisteki (omurilikteki) nöral mekanizma ile periferden beyne giden ağrılı uyarıların artırılması veya azaltılması durumunu açıklamıştır. Ağrı, serbest sinir uçlarındaki nosiseptörler tarafından algılanır ve farklı tipteki nöronlarla beyne iletilir. Komplike bir durum olmasının yanı sıra kendi yöntemlerimizle ağrıyı veya travmanın etkilerini azaltmamız mümkündür.

Ağrıyı akut ve kronik olarak ayırabiliriz:

AKUT TRAVMALAR VE AĞRI: Travmaya karşı ilk doku reaksiyonunun oluşmasıyla birlikte birkaç saatten bir haftaya kadar sürebilen ağrıdır. Ödem ve hematomun oluşmasını önlemek, kan akışını ve metabolizma hızını azaltmak, dayanıklılığı arttırmak için akut travmalarda soğuk uygulanır. Kanamayı kontrol altına almak için de soğuk kullanılabilir. Burkulma, çarpma, kesilme gibi durumlarda yaralanmadan 24-48 saat içinde soğuk tercih edilir.Ağrı eşiğini arttırır, kas spazmını azaltır. Gün boyu topuklu ayakkabıyla yürüme sonucu bacağın arka grup kaslarında (gastro-soleus) oluşan kas spazmı için de yine soğuk uygulama önerilir.

Soğuk uygulama; cold packler, buz torbaları, buz masajları, soğuk havlular, soğutma spreyleri ve buzlu suya ekstremitelerin batırılması şeklinde olabilir. Cold pack uygulaması için 10-12 dk yeterlidir. 15 dk nın üzerinde buz torbası veya cold pack tutulmamalıdır.
Raynoud fenomeninde, soğuk ürtikeride, kriyoglobinemiada ve soğuk intoleransında uygulanmamalıdır.
KRONİK AĞRI: 3-6 ay devam eden, sıklıkla sızı, depresyon ve umutsuzlukla bir arada seyreden ağrılardır. Akut ağrı vücuttaki herhangi bir rahatsızlığı beyne iletirken, kronik ağrı ise beynin kontrolü dışında kendiliğinden oluşur. Sinir hücreleri ağrı olmayan yerden ağrı sinyalleri gönderebilir. Kronik ağrıda sıcak uygulanır.Kan akışını ve metabolizmayı hızlandırır, kas spazmını azaltır, eklem hareketleri artar.Burkulma, kas spazmı, yumuşak doku yaralanmaları sonrası (tendinit, bursit, myofibrosit), kırık sonrası, romatizmal hastalıklarda, bel boyun problemlerinde ve fıtıklarda, tutulmalarda sıcak uygulanır.65-90 derece suda bekletilmiş hot pack 20-30 dk ağrılı bölgeye uygulanabilir.
Özellikle sporcularda müsabaka sonrası bacağın arka grup kaslarında (Gastro-soleus) oluşan kas spazmı için de sıcak uygulama önerilir.

Duyu kaybı olan bölgeye sıcak uygulama, yanIK riskinden dolayı önerilmemektedir. Çocuk ve yaşlılara da bir yetişkin gözetiminde uygulama yapılırsa yanık riski ortadan kalkacaktır.
Periferal vasküler hastalığınız(PVH) varsa doktorunuza danışarak uygulama yapmanız daha faydalı olacaktır.

Sağılıklı günler..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here