tüm-vücutta-karıncalanma
tüm-vücutta-karıncalanma
Vücutta Karıncalanmanın Nedenleri

Halk arasında karıncalanma diye tabir edilen uyuşma durumu vücudun birçok yerinde meydana gelebilen olay sinir hücrelerinin ve ana kan damarlarındaki kan hareketinden kaynaklanan bir durumdur. Kan damarları tüm bedeni bir ağ gibi sardığından dolayı her an her bölgede hissedilebilecek olan karıncalanma durumu ise el ve ayaklarda en sık görülür. Bunun sebebi en sık kullanılan organlar olması ve vücutta kanın en hızlı dolaştığı bölgeler olmasıdır.

Karıncalanmanın Doğal Olan ve Olmayan Sebepleri

Karıncalanmanın nedenleri arasında el, ayak ya da başka bir bölgenin sürekli aynı pozisyonda kalması en bilinen sebeptir. Beyin tüm vücutta olan biten olayları nöron denilen iletken sinir hücreleri sayesinde öğrenir. Nöronlar tıpkı kılcal kan damarları gibi tüm insan bedenini sarmış durumdadır. Hareket halinde olan ya da dışarıdan tepki alan her nokta için beyine sinyal gönderirler ve beyin de bu duruma bir tepki verir. Bu tepki refleks, acı ya da ağrı şeklinde olabilir. Bu durum saniyenin binde biri sürede olduğundan insanlara aynı anda olmuş gibi gelebilir. Uzun süre hareketsiz tutulan uzuvlarda ise sinir hücreleri yoğun bir baskı hissedip sinir iletimini yavaşlatırlar, aynı baskıdan dolayı kan damarları yeterli kanı vücudun ö bölgesine pompalayamazlar. Beyin bu sinyalleri algılayıp organın kullanılmaz durumda olması sebebiyle uyuşma hissi gönderir. Sabit olan bu uzvumuzu hareket ettirmek istediğimizde ise kan dolaşımı ve sinir iletimi aynı anda başlayarak beyin bu bölgeyi uyuşukluk durumundan çıkartır. Bu süreçte hissedilen geçiş hali de karıncalanma olarak tabir edilir.

Kalp Krizi Habercisi

Vücudun belli süre baskı altında ya da tamamen hareketsiz kalan organlarında uyuşma hissi normaldir fakat aktif kullanıldığı süre içinde el ve ayaklarda ya da bacalarda uyuşma hastalık belirtisi olup mutlaka inceleme altına alınmalıdır. Kollardaki uyuşmanın ise kalp krizi habercisi olduğu bilinmektedir.

Sağlık Bilgini

Sağlık Bilgini

SaglikBilgini.com sitemizdeki içerikler tamamen bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunu bulunanların her türlü tedaviyi bir uzman kontrolunde sürdürmeleri tavsiye olunur.

Tüm Konularını Gör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here